Bezsenność

Bezsenność u dzieci

Bezsenność u dzieci
5 (100%) 17 głosów
Bezsenność u dzieci może być poważnym problemem. W jaki sposób można leczyć to schorzenie i czy zawsze konieczne jest stosowanie farmakoterapii?

Brak snu ma negatywne skutki na każdy organizm. W przypadku dzieci, brak snu może spowodować pogorszenie rozwoju, a także niższy wzrost, ponieważ to właśnie w okresie nocnego wypoczynku wydziela się najwięcej hormonu wzrostu.

Co można zrobić w przypadku zauważenia zaburzeń snu u dziecka? W przypadku, gdy na bezsenność cierpi niemowlę, trudne jest ustalenie, co naprawdę jest przyczyną kłopotów ze snem. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie, czy za takim objawem nie stoi inna dolegliwość. Niemowlę dosyć często cierpi na kolki, które przeszkadzają w spokojnym śnie. Także wyrzynające się zęby i dolegliwości z tym związane mogą doprowadzić niemowlę do bezsenności. W przypadku, gdy pewne jest, że przyczyną bezsenności nie jest specyficzny tryb dnia lub któraś z wymienionych dolegliwości należy udać się do lekarza.

Bezsenność u starszych dzieci

Bezsenność u dziecka może pojawiać się również u dzieci nieco starszych. W takim przypadku problemem może być godzina, o której dziecko wreszcie idzie spać. Jednak i w tym przypadku problem może stanowić inna przyczyna. Tak samo, jak u osób dorosłych, nadmiar stresu w ciągu dnia u dzieci może skończyć się bezsennością. Dziecko jednak może nie powiedzieć rodzicom czym się martwi – konieczna jest obserwacja i pytanie dziecka co się wydarzyło w ciągu dnia. Niekiedy, w przypadku dużej nerwowości dziecka i braku problemów, które mogłyby być powodem takiego stanu, konieczna jest wizyta u lekarza. W takich przypadkach niezbędne może być leczenie farmakologiczne.

Objawy bezsenności mogą pojawić się również u dzieci w wieku szkolnym. Tu też często należy szukać pomocy lekarskiej, zwłaszcza gdy dolegliwości spowodowane bezsennością, takie jak brak koncentracji czy przewlekłe zmęczenie, są widoczne przez ponad trzy tygodnie.

Sposoby na bezsenność u dzieci

Czy można samodzielnie radzić sobie z dziecięcą bezsennością? U dzieci nie należy na własną rękę stosować leków uspokajających. Nawet napary ziołowe lepiej podawać po konsultacji z lekarzem, ponieważ u małych dzieci mogą być one powodem wystąpienia reakcji alergicznej. Na początku znacznie lepiej jest dokładnie rozplanować dzień. Przy bezsenności u dziecka dobrze jest zrezygnować z drzemki w ciągu dnia, która obecnie nie zawsze jest wskazana.

Ustalenie godziny, o której trzeba położyć się spać, również może okazać się pozytywne w przypadku braku snu u małego dziecka. Tak jak w przypadku osób dorosłych, problemy z bezsennością mogą być wywoływane także przez kontakt ze światłem emitowanym przez telewizor lub komputer. Dobrze jest ograniczyć dziecku czas korzystania z tych urządzeń w ciągu dnia. Przed samym zaśnięciem korzystanie z komputera lub oglądanie telewizji powinno być zabronione.

Problemy ze snem u dzieci mogą być spowodowane także nadmiernym hałasem. Warto zadbać o wyciszenie dziecięcej sypialni oraz o zasłony, które nie będą przepuszczać zbyt dużej ilości ulicznego światła. W przypadku małych dzieci, oprócz jednolitej godziny snu, warto zadbać o to, by towarzyszył temu swego rodzaju rytuał, taki jak na przykład wcześniejsze przebranie się w piżamę i czytanie bajki przez opiekuna.

2 odpowiedzi do artykułu “Bezsenność u dzieci

  1. Matka

    Bezsenność u dzieci coraz częściej jest spowodowana smartfonami. Dziecko nie rozstaje się z nim wieczorem, a potem nie może zasnąć, bo jest podekscytowane. I jeszcze podobno to światło źle wpływa na problemy ze spaniem. Więc o 18 wystarczy ograniczyć dziecku komórkę i może się okazać, że problem zniknie.

  2. Byczek

    Nawet były jakieś badania na ten temat, więc to nie żaden wymysł. Na tej samej zasadzie bezsenność powoduje oglądanie telewizji i używanie komputera. Ale rzeczywiście smartfony są zdecydowanie najgorsze i nawet po 18 już zabraniamy dziecku korzystania z tego złodzieja czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 + = 59