Bezsenność

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży
5 (100%) 5 głosów
Z problemem bezsenności boryka się wiele dorosłych osób. Jest on szczególnie dostrzegalny wśród kobiet w ciąży, ponieważ dotyczy aż 3/4 kobiet, oczekujących na dziecko. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w związku z ciążą są tak poważne, że pojawiają się problemy z ilością i z jakością snu. Bezsenność w ciąży to problem, z którym należy walczyć ze względu na dobro dziecka.

Długość snu w ciąży

Choć średnia długość snu wśród osób dorosłych wynosi od 6 do 10 godzin, to u kobiet w ciąży absolutne minimum powinno wynosić 7-8 godzin. Niewyspanie i zmęczenie wywołuje u kobiety stres, którego efektem są zmiany hormonalne. To niestety może skutkować w problemach rozwojowych dziecka.

Bezsenność a ciąża i jej etapy

Ciążę dzieli się zwykle na trzy trymestry. Problemy ze snem w ciąży dotykają głównie kobiety w trzecim trymestrze. Jest to związane przede wszystkim z dużym wzrostem masy ciała. Bardzo trudne jest w związku z tym wygodne ułożenie się do snu, a przewracanie się z boku na bok może sprawiać ból, co skutkuje przebudzaniem się.

Innym bardzo ważnym aspektem jest to, że znajdujące się w macicy dziecko jest już mocno rozwinięte, przez co bardzo często przez swoje ruchy występujące o różnych porach, wybudza matkę ze snu. Równie częstą przyczyną bezsenności w trzecim trymestrze ciąży, jest niepokój odczuwany przez przyszłą mamę przed porodem. Jest to szczególnie często zauważalne wśród kobiet, które są w ciąży pierwszy raz. Wyolbrzymianie problemu porodu może doprowadzić do kłopotów z zaśnięciem i przebudzaniem się w nocy.

Oprócz tego, problemy ze snem w trzecim trymestrze ciąży mogą wywoływać skurcze nóg i pleców, częste oddawanie moczu, płytki oddech oraz zgaga. Te wszystkie dolegliwości są związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej matki.

Jak poradzić sobie z bezsennością w ciąży?

Bezsenność podczas ciąży to problem, z którym można walczyć. Istnieje szereg sprawdzonych metod radzenia sobie z tą dolegliwością.

Po pierwsze, bardzo istotna jest pozycja podczas snu. Przede wszystkim nie należy spać na plecach. Taka pozycja utrudnia krążenie krwi w organizmie oraz oddychanie, ponieważ powiększona macica powoduje ucisk na pęcherz oraz na naczynia krwionośne.

Jeśli chodzi o przygotowanie się do snu, warto jest zadbać o to, by wypoczywać na łóżku z materacem i dużą ilością poduszek. Pomóc może oprócz tego spożycie przed snem szklanki ciepłego mleka lub melisy.

Niezwykle istotne jest zlikwidowanie czynników szkodliwych. Mowa jest tutaj przede wszystkim o poważnym ograniczeniu spożycia kofeiny oraz jedzenia, które może wywoływać zgagę, a także unikanie chodzenia spać w nieregularnych porach.

Środki farmakologiczne na bezsenność w ciąży

W trakcie ciąży nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych. Leki nasenne są bardzo niebezpieczne dla dziecka. Oprócz pojawienia się wad rozwojowych u dziecka, mogą one w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do poronienia. Należy stosować inne, alternatywne metody, najlepiej po konsultacji lekarskiej.

2 odpowiedzi do artykułu “Bezsenność w ciąży

  1. filia

    Całe życie spałam na plecach i teraz w ciąży dopadła mnie bezsenność. Bo jakoś nie mogę spać na plecach, a nie mogę zasnąć na boku. I kółko się zamyka, bo muszę być zmęczona, żeby w ogóle oko zmrużyć. A że nie śpię, to budzę się zmęczona znowu…

  2. Minia

    Bezsenność w ciąży może się zacząć w każdym etapie, nawet, a właściwie zwłaszcza na początku. Bo właśnie na początku ciąży człowiek ma zawirowania hormonalne i właśnie wtedy najwięcej się dzieje pod tym względem w organizmie. Ja podczas ciąży nie mogłam spać właśnie w pierwszych trzech miesiącach a nie pod koniec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =