Bezsenność

Charakterystyka bezsenności

Charakterystyka bezsenności
5 (100%) 6 głosów
Ilość snu potrzebna do regeneracji organizmu to u każdej osoby indywidualna sprawa. Są osoby, którym zdecydowanie wystarcza 5-6 godzin snu, ale jednocześnie są także takie, które potrzebują do regeneracji 8-9 godzin. Bezsenność to bardzo ogólne pojęcie problemów z zasypianiem i snem.

Co to jest bezsenność? Z tym zjawiskiem mamy do czynienia kiedy przez co najmniej kilka dni z rzędu pojawiają się problemy z zaśnięciem, nadmierną częstotliwością przebudzania się w nocy lub też ze zbyt wczesnym wybudzaniem się ze snu (zanim nadejdzie poranek lub zanim zadzwoni budzik).

Czym jest bezsenność

Aby dokładnie zrozumieć czym jest bezsenność, należy zwrócić uwagę na jej rodzaje. Można wyróżnić kilka podstawowych odmian bezsenności. Mowa o bezsenności przygodnej (wówczas trwa ona maksymalnie 3 dni), bezsenności krótkotrwałej (trwającej 2-3 tygodni) oraz bezsenności przewlekłej (tutaj nie ma określonych ram czasowych – przyjmuje się tylko, że trwa ona dłużej niż 3 tygodnie). Bezsenność przygodna i bezsenność krótkotrwała charakteryzują się występowaniem senności i ogólnego zmęczenia w ciągu dnia, z kolei przy bezsenności przewlekłej pojawia się dodatkowo obniżenie nastroju oraz osłabienie sprawności psychomotorycznej.

Kto najczęściej ma problemy z bezsennością?

Bezsenność może wystąpić u osób w każdym wieku. Cierpią na nią w sposób przewlekły osoby dorosłe i osoby w starszym wieku, ale zdarza się również, że okresowo ten problem może dotyczyć również dzieci i niemowlaków. Jeśli chodzi o statystyki dotyczące bezsenności, częściej z tym problemem walczą kobiety niż mężczyźni. Zdecydowanie najmniej przypadków bezsenności odnotowuje się wśród osób poniżej 24. roku życia, a najwięcej u osób, które przekroczyły wiek 65 lat (problem zgłasza 42% osób w takim wieku).

Czy możliwe jest wyleczenie się z bezsenności?

Całkowite pozbycie się problemu bezsenności jest możliwe, jednakże osoba, którą dotyka taki problem, musi się nastawić na długotrwałe leczenie, najlepiej przy wsparciu lekarza. Próby samodzielnego poradzenia sobie z tym problemem mogą skończyć się niepowodzeniem, ze względu na brak wiedzy medycznej na temat swojego organizmu.

W pierwszej kolejności stosuje się lecenie niefarmakologiczne, polegające na wdrożeniu odpowiednich zasad higieny snu. Równie skuteczna może okazać się jednak terapia poznawczo-behawioralna indywidualna lub grupowa. Dopiero na samym końcu powinno się stosować farmakoterapię. W trakcie jej trwania osobie posiadającej problemy ze snem podaje się małe dawki leków przeciwdepresyjnych lub też typowych leków nasennych. Tego typu leki podaje się w odpowiednich odstępach czasowych, by nie doszło do fizycznego oraz psychicznego uzależnienia się od nich.

Warto jest wiedzieć o tym, że stosowanie środków farmakologicznych niesie za sobą bardzo często skutki uboczne, w postaci utraty równowagi i zawrotów głowy (co nie pozwala na prowadzenia pojazdów mechanicznych), nudności i wymiotów, potliwości oraz bólu mięśni. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę zanim rozpocznie się leczenie.

2 odpowiedzi do artykułu “Charakterystyka bezsenności

  1. brodacz

    Przez lata nie wiedziałem co to jest bezsenność, aż podjąłem najgłupszą decyzję w życiu i zdecydowałem o przeprowadzce do miasta. I potem się okazało, że zaczęły się kłopoty ze snem. Mimo że mieszkanie mam ciche, to po całym dniu chodzenia przy tramwajach, klaksonach i tak dalej mam dosłownie dość wszystkiego. Żyć się odechciewa w takich miejscach…

  2. Lesław

    Leki na bezsenność bardzo łatwo przedawkować. I nie mówię tu o jakimś zagrożeniu, ale o tym, że w ciągu dnia człowiek będzie osowiały, zmęczony i wciąż niewyspany i senny. W takim przypadku branie leków na bezsenność całkowicie traci sens i po prostu nic nie daje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 6 =