Bezsenność

Leczenie bezsenności

Leczenie bezsenności
4.8 (95%) 8 głosów
Przewracasz się w nocy z boku na bok, nie możesz zasnąć, budzisz się w trakcie nocy. To typowe objawy bezsenności. Powtarzające się w dłuższym okresie czasu są bardzo uciążliwe. Można je jednak leczyć.

Zdrowy sen

Lekarze twierdzą, że zdrowy sen jest tak samo ważny, jak codzienne jedzenie i picie. Brak snu prowadzi do wyczerpania organizmu.

Sen można podzielić na dwie fazy: pierwsza to sen z ruchem gałek ocznych, druga to sen głęboki. Obie są niezwykle ważne. Sen lekki z ruchem gałek występuje podczas zasypiania i nad ranem. W tym czasie komórki nerwowe odbierają bodźce z otoczenia i jest to sen płytki.

Zasypiając wieczorem, komórki mózgowe dokonują oceny i segregacji informacji odebranych w ciągu dnia. Te wartościowe zapisują w pamięci, te nieważne – odrzucają. To właśnie taki mechanizm powoduje, że najlepiej zapamiętujemy treści przeczytane w krótkim okresie czasu przed zaśnięciem (dobry sposób uczenia się przed egzaminami). W tej fazie pojawiają się również marzenia senne, ale najczęściej występują nad ranem, dlatego je zapamiętujemy.

Najbardziej wartościowy jest sen głęboki, występujący między fazami snu płytkiego. To wtedy następuje odnowa komórek, zwłaszcza mózgowych. Wtedy też przyśpieszeniu ulegają inne funkcje organizmu, np. dopływ krwi do mięśni, zwiększona produkcja białek i hormonów, zwłaszcza wzrostu. To dzięki tym procesom rano wstajemy wypoczęci, organizm uległ regeneracji i mamy zapał i siły do pracy.

Przyczyny bezsenności

Na bezsenność wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Chcąc dobrze spać, trzeba zapewnić sobie odpowiednie warunki:

 • łóżko z odpowiednim materacem.
 • bielizna i pościel z materiałów naturalnych,
 • wywietrzona sypialnia,
 • wyłączony telewizor i komputer,
 • zasunięte zasłony.

Dzięki temu zyskamy izolację od bodźców zewnętrznych i mózg będzie się mógł regenerować po całym dniu pracy.
Czasami okazuje się, że przestrzeganie tych zasad jest niewystarczające i dalej cierpimy na bezsenność. W tym wypadku spowodowana jest ona chorobami o podłożu psychicznym lub somatycznym. W tych wypadkach leczenie bezsenności uzależnione jest od przyczyny.

Jak leczyć bezsenność

Przyjmuje się, że sen powinien trwać 7-8 godzin, ale jest to związane z indywidualnymi potrzebami. Niektórym wystarczy 5 godzin, inni potrzebują nawet 10 godzin snu, by w pełni zregenerować siły.

Sposoby leczenia bezsenności uzależnione są od jej przyczyny. W przypadku przyczyn somatycznych, konieczne jest leczenie podstawowych chorób, jak zaburzenia tarczycy, cukrzyca, choroby reumatyczne.

W przypadku bezsenności wywołanej chorobami natury psychiatrycznej, jak nerwica, depresja konieczne jest działanie dwutorowe. Z jednej strony konieczne są leki na bezsenność, z drugiej – psychoterapia.

Leki na bezsenność mają stosunkowo szybkie działanie, ale nie likwidują przyczyny, a zdecydowanym minusem ich stosowania przez dłuższy okres czasu jest możliwość uzależnienia się. Z tego względu lekarze w pierwszej kolejności stosują leki o łagodnym działaniu z równoczesną psychoterapią. To ona pozwala na uporządkowanie problemów i zbudowanie nowej hierarchii wartości oraz podniesienie własnego ego.

2 odpowiedzi do artykułu “Leczenie bezsenności

 1. Jonik

  Nieważne jaka jest przyczyna bezsenności, pośrednia czy bezpośrednia. Ważne, że od razu trzeba wziąć dobre leki na bezsenność, bo brak snu może całkowicie rozregulować organizm. Skończy się właściwe wydzielenie hormonów i może pojawić się nawet depresja albo inne zaburzenia psychiczne.

 2. członek

  To zawsze jest odwrotnie niż powinno być, najpierw trzeba wyleczyć reumatyzm czy inne choroby, a potem może się okazać, że bezsenność sama przejdzie. To znaczy nam się wydaje, że przeszła, a tak naprawdę powodowały ją właśnie te metody i one były przyczyną bezsenności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 3