Bezsenność

Pełnia księżyca a bezsenność

Pełnia księżyca a bezsenność
5 (100%) 11 głosów
Niewiele osób o tym wie, ale za problemy ze snem może odpowiadać księżyc. Dużo osób skarży się na bezsenność przy pełni księżyca. Pełnia księżyca bezsenność może wywoływać u każdej osoby – niezależnie od płci, wieku czy też stanu zdrowia. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?

Przyczyny bezsenności przy pełni księżyca

Dokładne przyczyny bezsenności przy pełni księżyca nie zostały nadal określone. Naukowcy snują hipotezy na temat zmian w promieniowaniu elektromagnetycznym lub też w oddziaływaniu grawitacyjnym księżyca, których efektem są zaburzenia w uwalnianiu się hormonów, w tym m.in. odpowiedzialnej za regulowanie zegara biologicznego melatoniny. Inna z tez na ten temat zakłada, że fazy księżyca mogą mieć wpływ na gospodarkę wodną organizmu, ponieważ ich skutkiem jest przypływ lub odpływ wody w morzach i oceanach.

Badania dotyczące bezsenności w trakcie pełni księżyca

Wpływ faz księżyca na sen był badany na początku wieku przez szwajcarskich naukowców. Przeprowadzili oni test na grupie ochotników pomiędzy 20., a 74. rokiem życia. Pomimo wyeliminowania naturalnego światła (czyli księżyca), u badanych osób można było zauważyć pogorszenie jakości i ilości snu. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, średni czas zasypiania w trakcie pełni księżyca uległ wydłużeniu o 5 minut, z kolei długość snu uległa skróceniu średnio o ponad 20 minut. Zauważalne było także skrócenie średniej długości fazy głębokiego snu, w niektórych przypadkach nawet o 30%.

Czy można sobie poradzić z bezsennością w pełni księżyca?

Bezsenność podczas pełni księżyca to problem, z którym można sobie poradzić. Bardzo pomocne jest przede wszystkim spożywanie przed snem określonych napojów. Oprócz szklanki mleka lub też kakao (bogatego w magnez, który ma działanie uspokajające), znane właściwości pomagające w zasypianiu posiada także sok wiśniowy. Szklanka soku wiśniowego delikatnie rozcieńczonego z wodą, jest w stanie przyspieszyć zasypianie nawet o kwadrans.

Niezwykle istotne w przypadku zasypiania podczas pełni księżyca może być ponadto wyeliminowanie negatywnych czynników, jak np. promieniowanie z urządzeń elektronicznych. Szczególnie szkodliwe w tym zakresie może być niebieskie światło ze smartfona, telewizora lub tableta. Niebieskie światło jest odpowiedzialne za zwiększenie aktywności mózgu. Gdy oddziałuje ono na mózg wieczorem lub w nocy, w znaczący sposób utrudnia to zasypianie, szczególnie wtedy gdy dochodzi kolejny czynnik, jakim jest naturalne światło księżyca znajdującego się w pełni.

Problem bezsenności w przypadku pełni księżyca dotyczy w zasadzie trzech dni, podczas których księżyc znajduje się w takiej fazie. Jeśli po tym czasie niepokojące objawy nie ustępują, źródłem bezsenności może być zupełnie inna przyczyna. Wówczas warto jest skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowe badania i w razie takiej konieczności przepisze odpowiednie środki leczenia farmakologicznego lub też zaproponuje zakup bezpiecznych dla organizmu preparatów ziołowych. Przypadki bezsenności są różne i nie każda osoba ma problemy z tym związane tylko podczas pełni księżyca.

2 odpowiedzi do artykułu “Pełnia księżyca a bezsenność

  1. Mi

    Badania badaniami, a jak jest pełnia księżyca to ja mogę siedzieć bez problemu do 1 w nocy, choć normalnie padam o 23 i śpię jak zabity po pięciu minutach. Nie wiem co jest tego przyczyną bo nie jestem żadnym homeopatą, nie mam skoków ciśnienia, bólów głowy i tak dalej. Ale fakt jest faktem – jak jest pełnia to pewnie i pół nocy bym mógł nie spać.

  2. Baśka

    Tu nie ma nic śmiesznego i naigrywania się z „amerykańskich naukowców”. Bezsenność podczas pełni księżyca jest tak samo groźna jak podczas zachmurzenia czy jeszcze innej pogody. Zwłaszcza jak człowiek się nie wyśpi, a potem musi jechać gdzieś samochodem. To nie ma żartów w takich przypadkach i trzeba naprawdę uważać i często robić przerwy w podróży na kawę. Ja w takich przypadkach nawet nie stronię od energetyków choć na co dzień unikam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 11 = 20