Bezsenność

Przyczyny bezsenności

Przyczyny bezsenności
5 (100%) 8 głosów
Wiele osób narzeka na trudności z zasypianiem, a nawet bezsenność. Nie jest to właściwie choroba, ale dolegliwość sprawiająca wiele trudności.

Czy sen jest nam potrzebny

Na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna: dla prawidłowego funkcjonowania organizmu sen jest niezbędny. Nie da się snu odrobić, ani nadrobić.

Podczas nocnego odpoczynku, organizm nie tyko regeneruje siły po dziennej aktywności, ale wiele komórek ulega odnowie. Sen najważniejszy jest dla mózgu, który pozbawiony bodźców może się zregenerować. Jest także bardzo ważny dla wzrostu u dzieci i młodzieży (wzmaga się produkcja hormonu wzrostu), przyśpieszeniu ulega produkcja białek i dopływ krwi do mięśni. Wszystkie te procesy sprawiają, że po przespanej nocy budzimy się wypoczęci i pełni energii, która stopniowo jest wytracana w ciągu dnia.

Podczas snu występują dwa stany snu, które się wzajemnie przeplatają:

  • sen głęboki – to sen, w którym aktywność komórek mózgowych jest najmniejsza, sen jest spokojny, wolnofalowy, to wtedy następuje największa regeneracja komórek,
  • sen aktywny – z ruchem gałek ocznych, bardo płytki, z marzeniami sennymi, mózg dokonuje segregacji informacji odebranych w ciągu dnia, uczy się tych, które uznaje za istotne.

Przyczyny bezsenności

Na bezsenność cierpi ponad 30% Polaków, wystarczą 2-3 kolejne nieprzespane noce, by wyraźnie odczuć gorsze samopoczucie. Najczęściej jest to uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, zniechęcenie.

Trudności ze spaniem mogą mieć różne podłoże, mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, czyli chorobami.

Dla dobrego snu najważniejsze są warunki zewnętrzne, czyli odpowiednio urządzona sypialnia. Łóżko powinno mieć twardy materac, poduszki raczej płaskie (to korzystnie wpływa także na kręgosłup), bielizna i pościel powinny być wykonane z materiałów naturalnych. W sypialni nie powinien znajdować się sprzęt elektroniczny, który tworzy niekorzystne pole oddziaływania na mózg. Absolutnie nie powinno się zasypiać i spać przy włączonym telewizorze. Uniemożliwia on głęboki sen i regenerację komórek mózgowych.

Kolejnym czynnikiem, powodującym bezsenność, jest stres. To on powoduje zmniejszone wydzielanie melatoniny, która odpowiada za jakość snu. Zaradzić temu można poprzez zażywanie jej suplementu lub suplementów o działaniu uspokajającym.

Powody bezsenności

Przyczyny bezsenności mogą być także wynikiem innych chorób. Najczęściej mają one podłoże psychiczne i emocjonalne. Bezsenność może być objawem nerwicy, depresji, może także mieć związek z fazami księżyca (zwłaszcza podczas pełni), zmianami pogody.

Powody bezsenności mogą być również efektem chorób somatycznych. Często towarzyszy cukrzycy, chorobom związanym z zaburzeniami czynności tarczycy, schorzeniom reumatycznym, chorobom nowotworowym. W dwóch ostatnich wypadkach jest najczęściej efektem towarzyszącym im bólom.

Bezsenności nie można lekceważyć, powtarzające się bezsenne noce w ciągu 3 kolejnych tygodni są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. W zależności od ustalonej przyczyny, lekarz ordynuje odpowiednie postępowanie. Zawsze leczenie rozpoczyna się preparatami o łagodnym działaniu, czasami wystarczy psychoterapia.

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny bezsenności

  1. młody tata

    Najgorzej jak się ma małe dziecko i człowiek nie dosypia każdej nocy i się budzi co kilka godzin. Przy drugim się człowiek przyzwyczaja, ale przy pierwszym jest masakra. Cały dzień potem do bani i nie ma jak się z tego wykaraskać.

  2. Norbert

    A podobno Albert Einstain spał po trzy godziny tylko, że kilka razy na dobę i funkcjonował bez problemów. Kiedyś próbowałem to przetestować, ale nie ma szans wtedy na normalną pracę. Żaden pracodawca by się na to nie zgodził, chociaż kto wie, może kiedyś do tego dojdziemy i dojrzejemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1