Bezsenność

Skutki braku snu

Skutki braku snu
5 (100%) 6 głosów
Brak snu wpływa bardzo negatywnie na cały ludzki organizm. Permanentny brak snu może doprowadzić do wycieńczenia i śmierci. Jakie są dokładne skutki braku snu?

Sen dzieli się na kilka faz. Każda z nich jest istotna dla ludzkiego organizmu. Większość osób musi przespać ciągiem określoną liczbę godzin. Nie tylko całkowite pozbawienie człowieka snu, ale także określonej fazy może bowiem doprowadzić wręcz do jego śmierci. Obecnie jednak nie ma pewności co do tej tezy – badania naukowe polegające na pozbawieniu człowieka snu są obecnie zakazane, ponieważ zostały uznane za niehumanitarne. Tego typu testom poddaje się więc wyłącznie zwierzęta.

Efekty niedosypiania

Deprywacja snu, czyli niewystarczająca ilość snu, to stan zazwyczaj uznawany za coś, co jest negatywne dla zdrowia. Badania pokazują, że może on przyczynić się do zaburzeń gospodarki hormonalnej. To z kolei przyczynia się zarówno do otyłości, jak i cukrzycy. Niedobór snu ma wpływ między innymi na wydzielanie kortyzolu – hormonu, który jest odpowiedzialny między innymi za regulowanie poziomu glukozy we krwi. Kortyzol powoduje podniesienie się poziomu cukru we krwi, ponieważ ma on za zadanie wspomożenie organizmu w walce. Podniesienie poziomu cukru wspomaga szybkie działanie – walkę lub ucieczkę.

W przypadku takiej dolegliwości, jak brak snu skutki mogą również obejmować spadek koncentracji. Warto pamiętać, że mózg, dzięki procesowi snu, może oczyścić się z toksyn, a także ułożyć przyswojone w ciągu dnia informacje. Bez snu takie procesy są niemożliwe, co może wpłynąć negatywnie nie tylko na zdrowie, ale także na życie w społeczeństwie. Osoby niewyspane często są drażliwe i niecierpliwe, popełniają również więcej błędów. Nieprzespanie jednej nocy powoduje zmiany podobne do spowodowanych przez picie alkoholu. Coraz częściej zaleca się, by nie wsiadać do samochodu nie tylko po wypiciu alkoholu, ale również w przypadku niewyspania.

Fizyczne i psychiczne następstwa braku snu

Brak snu może wpływać na ciśnienie krwi. Niektóre badania przeprowadzane na zwierzętach pokazują, że taki stan może przyczynić się do wystąpienia chorób serca, jednak ta hipoteza nie została w pełni potwierdzona w przypadku ludzi. U osób cierpiących na nadciśnienie, brak snu może jednak przynieść bardziej natężone skutki uboczne niż w przypadku osób całkowicie zdrowych.

Czym grozi kilkudniowy brak snu? Oprócz natężenia dolegliwości z poprzednich dni, pojawić mogą się nawet halucynacje. Po pewnym czasie osoba niewyspana nie będzie w stanie odróżnić urojeń od rzeczywistości. Stan ten przypomina więc chorobę psychiczną. W przeciwieństwie jednak do tego typu zaburzeń dolegliwości spowodowane niewyspaniem są odwracalne. Wystarczy jedynie położyć się spać.

Czy istnieją jakiekolwiek pozytywne skutki braku snu? Niektóre badania pokazują, że tak zwana deprywacja snu może przynieść pozytywny skutek w przypadku leczenia depresji. Nie należy jednak podejmować tego typu prób na własną rękę. Ponadto dokładny mechanizm działania deprywacji sennej w przypadku depresji nie jest znany.

2 odpowiedzi do artykułu “Skutki braku snu

  1. Inka

    Im więcej się śpi, tym szybciej się człowiek uczy. Nawet były kiedyś takie badania, że ludzie więcej zapamiętywali jak przeznaczali 10 godzin na sen i 1 godzinę na naukę niż odwrotnie. W dużej mierze było to spowodowane tym, że po prostu ich mózg pracował wydajnie, a nie na zwolnionych obrotach. Opłaca się więc spać żeby wydajnie pracować i się uczyć 🙂

  2. Olsztyn

    Skutki braku snu są opłakane zwłaszcza dla kierowców. Warto zawczasu się wyspać, jak się jedzie w trasę. Fajnie to sprawdzają w Skandynawii, gdzie są specjalne bilboardy, które można przeczytać tylko wtedy, gdy jest człowiek wypoczęty i trzeźwy. Jak jest rozkojarzony to nie przeczyta od razu i to jest sygnał, żeby zjechać i zrobić przerwę, albo zamienić osobę za kółkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + = 18