Bezsenność

Sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność
4.8 (96.36%) 11 głosów
Bezsenność to przykry objaw, którego doznał chyba każdy człowiek. Ta dolegliwość zdarza się zarówno u osób starszych, jak i u dzieci. Co obecnie poleca się na bezsenność i czy stosowanie leków zawsze jest konieczne?

Bezsenność może wynikać z różnych przyczyn. Ustalenie, co tak naprawdę stanowi problem, może w istotny sposób wspomóc leczenie bezsenności. W przypadku, gdy taki stan jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak hałas czy nadmierne światło, warto zniwelować je wszelkimi dostępnymi środkami. Ale bezsenność może być także spowodowana nadmiernymi przeżyciami w ciągu dnia oraz ogólnym zdenerwowaniem. W takich przypadkach sprawdzają się zwykle łagodne środki uspokajające.

Domowe sposoby na bezsenność

Naturalne sposoby na bezsenność obejmują ziołowe napary, przeznaczone nie tylko do picia, ale również do kąpieli. W przypadku, gdy w domowej apteczce brak jest ziołowych środków w postaci korzenia kozłka lekarskiego, można zastosować samą ciepłą kąpiel. Do picia zaleca się napar z melisy lub szyszek chmielu. Pomocne może być także ziele macierzanki.

Bezsenność może być leczona również dietą. W tym celu zaleca się przygotowanie kolacji z produktów, które zawierają tryptofan. Należą do nich między innymi produkty mleczne, banany czy masło orzechowe. By zapobiec bezsenności, należy unikać potraw ciężkostrawnych oraz tych zawierających kofeinę i tyraminę. Niewskazana jest więc czekolada ale także szpinak, bakłażan, kawa i alkohol.

Naturalny sposób na bezsenność to przede wszystkim regularny tryb dnia. To on najlepiej reguluje poziom melatoniny w organizmie. Możliwość przygotowania się do nocnego wypoczynku daje szansę wszystkim układom organizmu na wyciszenie swojego działania jeszcze przed właściwym położeniem się spać. Dzięki temu możliwe jest spokojne zasypianie i efektywny sen. Warto pamiętać, że warto zwrócić się do lekarza nie tylko w przypadku bezsenności trwającej ponad trzy tygodnie, ale także wtedy, gdy ilość snu teoretycznie jest wystarczająca, ale nocny wypoczynek nie przynosi wytchnienia.

Jak leczyć bezsenność

Co na bezsenność, jeśli naturalne środki nie przyniosą efektu? Długotrwałą i przewlekłą bezsenność najlepiej jest leczyć według wskazań lekarza. Warto bowiem pamiętać, że może być ona objawem poważnych schorzeń. Również przewlekły brak snu sam w sobie jest schorzeniem, które powinno być leczone. Niedobór snu wpływa bowiem negatywnie na cały organizm.

Niekiedy w celu rozpoznania jakiego typu bezsenność występuje w danym przypadku niezbędne jest skierowanie pacjenta do specjalnego ośrodka snu. Tam pacjent musi spędzić przynajmniej dobę i w tym czasie jest monitorowany. Pozwala to określić, miedzy innymi, która faza snu została zaburzona i czy nie występują także inne symptomy choroby. W przypadku stwierdzenia długotrwałej bezsenności lekarz może przepisać lek z grupy benzodiazepin.

W przypadku bezsenności krótkotrwałej zaleca się raczej psychoterapię oraz środki dostępne bez recepty, na przykład melatoninę. W przypadku bezsenności wywołanej stresem, skuteczną metodą może być autohipnoza lub tak zwany biofeedback.

2 odpowiedzi do artykułu “Sposoby na bezsenność

  1. taki jeden

    Tego nie napiszą, bo przecież nie wypada i niezdrowo i tak dalej. Ale chyba znacznie zdrowiej jest się wysypiać i stosować mój sposób. Dwa piwka przed snem i od razu w kojo, nikt mnie nie dobudzi do rana i od tego czasu nie wiem co to jest bezsenność.

  2. śmiech

    Daj spokój, nawet nie wiesz, że w ten sposób jeszcze zwiększasz bezsenność i podatność na inne choroby, nie mówiąc o tym, że można wpaść w alkoholizm. Tak jest w większości przypadków… Lepiej już zrobić jakąś mieszankę ziołową, niż stosować ten Twój „złoty sposób”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − 60 =