Bezsenność

Zapalenie zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych
5 (100%) 15 głosów

Zapalenie zatok szczękowych to specyficzna odmiana zapalenia zatok, która powoduje trudności w normalnym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Znajomość jej objawów i przyczyn występowania jest niezwykle ważna, ponieważ umożliwia to trafne postawienie diagnozy oraz podjęcie właściwego leczenia we współpracy z lekarzem.

Objawy zapalenia zatok szczękowych

Głównym objawem zapalenia zatok szczękowych jest silny ból, który pojawia się tuż nad policzkiem. W ten sposób problem sygnalizuje zatoka szczękowa. Bardzo charakterystyczne dla tego bólu jest to, że zwykle pojawia się on po jednej stronie. Ponadto nasila się on podczas schylania się lub też podczas poruszania głową. Wśród innych objawów zapalenia zatok szczękowych wyróżnia się także gorączkę oraz dużą wrażliwość skóry na jej dotykanie, szczególnie w pobliżu zatoki szczękowej.

Podobnie, jak to jest w przypadku takiego schorzenia, jak np. przewlekłe zapalenie zatok, może pojawić się również wysięk z nosa, kaszel związany ze ściekaniem wydzieliny z zatok do płuc, zaburzenia węchu i ból ucha.

Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych w większości przypadków jest efektem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Zdarza się jednak, że to schorzenie wynika również z problemów z uzębieniem. W ponad 10% przypadków przyczyną zapalenia zatok szczękowych jest próchnica.

Bywa także, że zapalenie zatok szczękowych jest związane z przetoką ustno-zatokową wynikającą z nieprawidłowości w trakcie usuwania zębów. Dochodzi wówczas do stanów zapalnych zatok. Dbałość o uzębienie jest więc podstawą do tego, by unikać różnego rodzaju schorzeń dotykających zatoki.

Więcej na stronie: http://zdrowezatoki.net.pl/zapalenie-zatok-szczekowych/

Leczenie zapalenia zatok szczękowych

Sposób leczenia zapalenia zatok szczękowych jest uzależniony od tego, jaka jest jego przyczyna. W przypadku infekcji bakteryjnej, leczenie obejmuje podawanie antybiotyków, wirusowej – kropli do nosa oraz leków mukolitycznych, których zadaniem jest zmniejszenie lepkości śluzu. Niezwykle istotną rolę spełniają ponadto w obu tych przypadkach leki przeciwgorączkowe oraz leki przeciwzapalne. Z kolei w sytuacji, w której zapalenie zatok szczękowych wynika z zaniedbań w zakresie chorób zębów, niezbędna może okazać się interwencja stomatologiczna. Próchnica i choroby przyzębia są w stanie wyrządzić wiele szkód, a poza tym nawet, gdy zlikwiduje się charakterystyczne objawy zapalenia zatok szczękowych, ze względu na nieprawidłowości w zakresie chorób uzębienia, takie zapalenie zatok może nawracać.

Czytaj więcej na stronie zdrowezatoki.net.pl

Powikłania zapalenia zatok szczękowych

Nieleczone lub leczone w nieodpowiedni sposób zapalenie zatok szczękowych może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, takich jak: zapalenie tkanek oczodołu lub ropień oczu, zapalenie kości i szpiku kostnego, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Warto jest to wziąć pod uwagę i w przypadku wystąpienia pierwszych, niepokojących objawów, udać się do lekarza, nie zwlekając zbyt długo. Zapalenie zatok szczękowych może się bowiem w innym przypadku skończyć trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie zatok szczękowych

  1. Wisia

    Pierwsze zapalenie zatok u naszego Maksia i pierwszy błąd. Dopiero później się dowiedziałam od lepszego lekarza, bo pierwszy zapisał antybiotyki. I podziałały, nie powiem, że nie, ale jak się okazało, to wcale nie było dobre. Bo po miesiącu kolejne zapalenie zatok się pojawiło.

  2. dr Clown

    Są tacy lekarze co na wszystko i zawsze zapisują antybiotyki. Ale w większości przypadków nie da się z tym nic zrobić, bo mają dupochron – podziałało? Podziałało! To znaczy, że wyleczył zapalenie zatok i dobrze wszystko się skończyło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 1 =